Menu

 

Petek Temizleme  ve Kombi Tesisat Temizleme ( Radyatör Petek Temizliği )

       Petek temizliği nedir? Kombilerde petek temizliği yaptırmak gerekiyor mu? Kimyasal ilaçlı petek temizleme nasıl yapılıyor? Petek temizleme fiyatları ortalama ne kadar olmalı?. Kombi bakımı ile petek temizliği arasındaki farklar nelerdir?. Petek temizleme işlemi kaç yılda bir yapılması gereken işlemdir ve hangi durulmada petek temizliği yapılmalıdır. Sizlere bu ve buna benzer sorularınızın  cevabı için aşağıdaki yazımızı hazırladık.

Kalorifer Petek Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

     Petek nedir ne işe yarar sorusuyla öncelikle peteğin ne işe yaradığını açıklayalım. Petek (radyatör) ,kombi veya herhangi bir ısıtıcı tarafından pompalanan sıcak su yada sıvının içerisine gönderilerek ortamın ısınmasını , sistemin soğumasını sağlayan bir parçadır. Petekler genelde ortam ısıtma işlemlerinde kullanılan bir malzemedir. Bu sistemin evlerde kullanılması sonucu kombi peteklerinin içlerinin zamanlar tortulaşması ve kireçlenmesi ile petek temizleme sektörü kurulmuştur.

  

  Petek temizleme, kombinin pompalamış olduğu sıcak suyun zamanla oluşan tortu ve kireçlerden ayrıştırma işlemine petek temizleme denilmektedir.Petek temizleme işlemi hem manüel olarak hem de makine aracılığı ile otomatik olarak yapılmaktadır. Manüel temizleme işlemi ,hem zaman açısından hem de temizlik açısından daha külfetli olduğundan dolayı yerinen makine ile petek temizleme işlemine bırakmıştır. Makine ile petek temizleme işlemi daha kısa sürede daha kaliteli temizlik yapılmasını sağlamaktadır. Çünkü makineli petek temizleme işleminde kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan kimyasallar ile daha temiz sonuçlar elde edilmektedir.

 

Kimyasal İlaçla Makineli Petek Temizliği

     Her alanda olduğu gibi petek temizleme işlemlerinde de kimyasal ilaçlar yerini hızla almıştır. Kimyasal ilaçlar ile kaloriferlerin içerinde oluşan kirli su içerisindeki tortular ve kireçler daha etkili bir şekilde temizlenmektedir. Kimyasal ilaç peteklerin içerisinde oluşan tortu ve kireçler ile reaksiyona girerek çözülmesini sağlamaktadır.Kimyasal ilaç ile;

    CaCO3(k) + 2HCl(s) › CaCl2(s) + CO2(g) + H2O(s) 

buna benzer bir reaksiyon ile kireç ve tortular eritilerek petek içerisinde  sıvı hale getirilir. Petekler içerinde artık sıvı hale gelmiş bu maddeler küvetli bar gücüne sahip makineler ile petek dışına kirli su ile atılır. Bu işlem için minimum 4 bar kuvvetinde basınç uygulayan makineler uygundur. 8 bar kuvvetindeki makineler ile daha sağlıklı petek temizlik işlemleri yapılmaktadır.

    Kimyasal ilaç kullanılarak makineli petek temizlik işlemi aynı zamanda zamandan ciddi tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Manüel olarak yapılan petek temizlik işlemleri petek başına ortalama 20 dk zaman almaktadır. Buda bir evde 8 adet kalorifer peteği olduğunu varsayarsak 2 saat 40 dakikaya tekabül ederken bu işlem makineli temizlik işleminde ortalama 1 saate düşmektedir. Günümüzün en değerli varlığı olan zamandan ciddi orada tasarruf edilmektedir.

 

Petek Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

      Petek (kaorifer) temizliği kimyasal ilaçla yapılması büyük avantaj olsa da dikkat edilmediği zamanlarda büyük zararlara yol açabilmektedir. Bu sebepten petek temizliğinde dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Petek temizliği yaptırdığınız firmamın kullanmış olduğu petek temizleme kimyasalının derişiklik oranı ve içerisindeki kimyasal maddenin reaktifliği önemlidir. Çünkü sizlerinde bildiği üzere kullanılan bazı kimyasallardan dolayı petekler zarar görmektedir. Yakıttan kar etmek isterken zarar etme durumunuz oluşmaması açısından güvenilir petek temizleme firmalarını tercih etmeniz gerekmektedir.

  Petek temizliği yaptıracağınız firmamın kombi teknik destek ekibi olmasına dikkat ediniz. Kombi teknik servisleri tarafından alınan petek temizlik hizmetleri daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.Petek temizliğinde kullanılan kimyasal ilaç ne çok derişik ne de çok seyreltik olmalıdır. Teknik bilgiye sahip kişi  ya da firmalardan alınan hizmet daha kaliteli sonuçlar doğuracaktır.

Petek Temizliği Hangi Durumlarda Yapılmalı

      Petek temizleme işlemi peteklerin içerisindeki  tortulaşmış suyun temizlenmesi amacı ile yapılmaktadır. İçerisinde kireç ve tortular bulunan kirli su kombinin pompasının zayıflamasına sebep olacağı gibi eşanjör tıkanmaları , filtre tıkanmaları gibi arızalara sebep olmaktadır. Bu durumlar sizlere ciddi masraflar açabilmektedir. Bu durumların yaşanmaması için ortalama 5 yılma bir petek temizlik işlemi yapılması gerekmektedir. Petek temizliği bir arıza giderme işlemi değil arızanın oluşmaması için yapılması gereken işlemdir.

    Peteklerinizde ısıtma sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Kombi peteklerinin alt üst arasındaki ısı farkı ciddi oranda olabilir. Bu durumlar peteklerin içerisindeki pislikleren kaynaklanıyor olabilir ya da kombinizin pompalaması zayıf olabilir. Petek temizliği bu tip arızalar oluşmadan önce yapılması gereken bir bakım işlemidir.

PETEK TEMİZLİĞİ ARIZA OLUŞMAMASI, ISI SORUNU YAŞANMAMASI İÇİN YAPILAN İŞLEMDİR.

NOT: Peteklerde oluşan ısınma arızası petek temizliği ile düzelmez ise kombinizin sirkülasyon pompası zarar görmüş olabilir. Bu durumda pompanız değişmesi gerekebilir. Bu tip sorunların yaşanmaması için kombinizin yıllık periyodik bakımlarını aksatmayıp , petek temizliğini ısınma sorunları yaşanmadan önce yaptırınız.

 

Bize Yazın

Sorularınız mı var? Bilgilerinizi iletin yardımcı olmak için sizinle iletişime geçelim.

Bize Yazın

Petek Temizliği Nedir

Petek temizliği hakkında bilgi edinmek ve kalorifer temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında ön bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz

Petek Temizliği

Kombi Arıza Çözüm

Joomla! 2.5 and Joomla! 3.x- Get more

KAÇ –Kombi Arıza Çözüm’ merkezimizi arayarak;

  • Güvenilir özel servis talep edebilir,
  • Size yakın servisin iletişim bilgilerine ulaşabilir,
  • Telefonla destek talebinde bulunabilir,
  • Karşılaştığınız teknik problemlerde yardım alabilir,
  • Ürünlerin kullanım, aksesuar, montaj ve teknik bilgilerini öğrenebilir,
  • Sadece bir telefonla servis kaydı oluşturabilir.

Tüm işlemleriniz için 0545 834 94 94 den bize ulaşabilirsiniz.

Go to top